seo dersleri

Sezen Aksu Kimdir

/
/
/
5 Views

13 Temmuz 1954’te Denizli’nin Sarayköy ilçesinde dünyaya gelen Sezen Aksu, üç yaşında İzmir’e taşındı. Babası Sami ve annesi Şehriban, kızlarına ne kadar temkinli yaklaşsa da çevresinde ‘Cüce Bela’ olarak tanınmaya başladı.

Sezen Aksu Nerede Okudu?

Bütün eğitim hayatını İzmir’de aldı. Üniversiteyi de Ege Üniversitesi’nde okudu. 1973 yılında girdiği Ziraat Fakültesi’ni 1974 yılında Ali Engin Aksu’yla evlenmesiyle bıraktı.
Sezen Aksu küçüklüğünden itibaren sanatla ilgilenmeye başladı, Müzik, tiyatro ve dansla ilgilenen Aksu, 1970 yılında Hafta Sonu dergisinin düzenlediği Altın Ses yarışmasında 6. Oldu.

İlk Albüm ‘Haydi Şansım’

Ali Engin Aksu ile evlendiği yıl bir plak şirketine 3 şarkılık bant kaydı gönderdi. Evliliğinden bir hafta sonra da plak şirketi tarafından İstanbul’a çağrıldı ve bir yıl sonra da ilk 45’liği olan ‘Haydi Şansım’ı müzik piyasasına armağan etti.

1975 yılında piyasaya sürülen ‘Haydi Şansım’ albümü iki parçadan oluşur. LP formatıyla piyasaya sürülen bu albümde yer alan parçalar ‘Haydi Şansım’ ve ‘Gel Bana’dır. Bu 45’lik müzik piyasasına Sezen Seley adıyla sürülmüştür. Bundan sonraki albümü ise 1976 yılında piyasaya çıkardığı ‘Kusura Bakma’ albümüdür.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text